Jak vybrat novou televizi

Jak vybrat televizi

I když se to nemusí na první pohled zdát, tak stejně jako třeba „Jak Kočička a pejsek vařili dort“ nebo „Jak Babička a Dědeček tahali řepu“, vy můžete pojmout svůj příběh o tom, „Jak vybrat televizi“ jako pohádku. Pro někoho sice vybírání nového člena domácnosti v podobě tohoto elektronického zařízení nese punc spíše hororu, ale i peklo je přeci součástí pohádkového světa nebo ne? Vybrat televizi se může jevit jako nekonečný příběh, protože otázky sepsané v dobré vůli, aby se snadněji hledalo to, co potřebujete, neberou konce. Jak širokou? Jaké rozlišení? Bude mít připojení na wi-fi? Závěsnou nebo stojící? Půjde na televizi spustit film z flešky? Bude mít některé smart funkce? Jakou značku vybrat? V jaké cenové hladině se budete pohybovat? Dohledat odpovědi se může jevit jako snadná věc, ale zhodnotit potom televizi jako celek pro účely, na které ji chcete, to už potom může představovat tvrdší oříšek než ten, který měla Popelka. Nechte si proto poradit od odborníků, díky kterým se z vašeho obývacího pokoje stane doslova pohádka.
 

 

Jak Dlouhý radil s délkou

Délkou v tomto případě myslíme úhlopříčku, tedy to, jak velká vaše televize bude. Tento údaj se udává v palcích, kdy 1 palec odpovídá přibližně 2,54 centimetru. Velikost vaší televize by se měla odvíjet podle toho, kam ji hodláte umístit a na co ji budete používat.

Menší televize pro „vedlejší činnost“

V případě, že si vybíráte televizi například do ložnice nebo do kuchyně, bohatě vám budou stačit televizory s úhlopříčkou obrazovky do 30“, neboť v těchto pokojích slouží TV spíše jako zvuková kulisa nebo svému účelu slouží méně často, než hlavní televize v obývacím pokoji. Tyto se pohybují v cenové hladině do 7 000,- Kč. Kromě toho lze tyto televize využívat i jako další obrazovku k počítači, pokud chcete disponovat dvěma monitory. V takovém případě ale vybírejte s rozvahou rozlišení.
 

Střední a větší pro požitek

Co se délky dále týče u běžné televize v obývacím pokoji, která je používaná nejčastěji, je vhodné volit úhlopříčku kolem 50“. To je taková zlatá střední cesta. Svou velikostí umožňuje nejen pohodlné sledování filmů, ale také například hraní her na herních konzolích či surfování po internetu v případě podpory wi-fi. Mainstream z tohoto hlediska představují televize o úhlopříčce 80“ a více, které už jsou ale jenom pro opravdové „fajnšmekry“, kteří se nespokojí jenom tak s něčím.
 

Jak Široký radil s šířkou

Zdá se téměř zbytečné v dnešní době televizí s modelkovskými mírami řešit její tloušťku, ale pravdou je, že s tímto údajem se pojí další aspekt a to konkrétně vstupy a výstupy. Když chcete k televizi připojit pevný internet, herní konzoli, úložný disk nebo třeba kartu z fotoaparátu, potřebujete na to všechno zdířky. A rozhodně se vyplatí, aby jich televize měla spíš víc, než míň, protože zařízení, se kterými si televize bude rozumět, bude spíše přibývat než ubývat.

Základem je určitě hned několik portů HDMI, do kterých vám bude pasovat například domácí kino, set-top-box nebo herní konzole. Další nezbytností je USB zdířka, která je natolik univerzální, že se jedna navíc nikdy neztratí. Velkým plusem u televizí je i port na kartu, takže paměťovou kartu třeba z foťáku můžete strčit přímo do televize a prohlížet si fotografie s velkým rozlišením. Napájení, zdířka na sluchátka, audio a video, anténu nebo port na internetový kabel, pokud nemáte doma wi-fi, představuje naprostý základ, kterým by měla disponovat každá televize.
 

Jak Bystrozraký radil s rozlišením

Zatímco dříve si lidé vybírali televizi podle její velikosti, dnes je hlavním měřítkem spokojenosti s vybraným modelem jeho rozlišení. Je to v podstatě údaj o tom, z kolika pixelů se skládá celkový obraz. Když by televize měla jenom 4 pixely, potom byste na obrazovce viděli jenom čtyři čtverce. Jednoduše tedy řečeno čím více pixelů, tím vyšší rozlišení a tím pádem kvalitnější obraz. Při nákupu televize nejběžněji narazíte na tři rozlišení a to HD Ready, Full HD a 4K Ultra HD.
 

 

Rozlišení pro menší televize HD Ready

Když to vezmeme postupně, tak HD Ready je rozlišení, které je vhodné spíše jenom pro menší televize nebo počítačové monitory s úhlopříčkou do 25“. V takovém případě se jedná o naprosto dostačující rozlišení, které nenabídne nic nového, ale rozhodně neurazí.
 

Rozlišení pro střední a velké televize Full HD

Lepší a zároveň také cenově dostupné jsou potom televize s rozlišením Full HD. Mají mnohem propracovanější detaily, obraz je ostřejší, barvy živější. Na takovou obrazovku se lze dívat i velmi zblízka, aniž byste rozeznávali mřížku přechodu pixelů. Toto rozlišení je vhodné pro televize střední velikosti, například na tu do obývacího pokoje, na které lze sledovat filmy ale i hrát hry v opravdu vysoké kvalitě.
 

Velké rozlišení pro velké obrazovky 4K Ultra HD

Naprosto jiný zážitek ale nabízí poslední rozlišení 4K Ultra HD, které ale vynikne pouze na velké obrazovce. Na menší televizi by takové rozlišení bylo v podstatě k nerozeznání od běžného Full HD, proto se vyplatí opravdu až pro obrazovky s úhlopříčkou minimálně 55“. Toto rozlišení nabízí naprosto jedinečné zpracování obrazu s ostrými detaily a perfektním vyobrazením barev. Ve svém vlastním obýváku si tak budete připadat doslova jako v kině. Jediným problémem s tímto rozlišením představuje vysílání našich televizí, které na toto rozlišení není tolik připravené.
 

Jak Králevic radil s chytrými funkcemi

Pokud si při sledování televize chcete užívat jako královští potomci, potom by vaše televize měla umět víc, než jenom promítání ostrého a kvalitního televizního vysílání. Například takové hybridní televize, jejichž funkce lze spustit červeným tlačítkem, umožňují zpětné sledování programu na televizních kanálech Nova, Prima, Česká televize nebo Óčko, zpřístupňuje také archiv těchto kanálů a jejich rozšířený program. Chytré televize vám mohou zpřístupnit také mnohé služby, jako je například Facebook, Skype nebo Youtube, přímo z vašeho gauče. K těmto televizím se lze také snadno připojit telefonem, počítačem nebo tabletem a to bez nutnosti natahování kabelu. Takže kdykoliv budete chtít ukázat třeba fotky na svém telefonu přátelům, nyní to uděláte snadno pouhými několika kliky.